Wyjątkowe inspiracje – jak dobrać piękne i funkcjonalne oświetlenie sypialni

 

Wyjątkowe inspiracje – jak dobrać piękne i funkcjonalne oświetlenie sypialni


Autor: Anna Bosek

Pozornie może się wydawać, że w sypialni oświetlenie nie gra dużej roli. Myślą tak szczególnie Ci, którzy w sypialni jedynie śpią, odpoczywają, nie mają w niej wydzielonego miejsca do pracy.

Prawdą jest że w sypialni nie potrzebna jest duża ilość światła, jednak powinniśmy oświetlenie tego pomieszczenia odpowiednio zaplanować. Ważne jest to, by było zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Jakie zatem są najlepsze rozwiązania, jeśli chodzi o oświetlenie sypialni?

Lampka na stoliku nocnym
To najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Potrzebujemy do niego stolika nocnego i gniazdka po każdej stronie łóżka. Stolik nocny jest dodatkowo bardzo wygodny i funkcjonalny. Możesz w nim schować wszystkie potrzebne drobiazgi, dzięki temu sypialnia nie będzie zagracona, znacznie łatwiejsze będzie utrzymanie porządku. Takie rozwiązanie może być jednak nieodpowiednie do niewielkich sypialni.

Ważne by lampka nocna znajdowała się na odpowiedniej wysokości. Najbardziej odpowiednią jest 50 cm powyżej materaca łóżka. Nocne lampki stołowe są ciekawym pomysłem na uzyskanie wyjątkowego klimatu w sypialni. Pomoże Ci w tym materiałowy klosz, który pozwoli uzyskać delikatne, przyjemne, rozproszone światło. Dodatkowo lampka stołowa może stanowić oryginalny element dekoracyjny sypialni. Wystarczy wybrać odpowiednie materiały wykonania, styl i wielkość lampki. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego przestawienia lamp, jeśli postanowisz przemeblować swoją sypialnię.

Designerskie kinkiety

Piękne kinkiety zainstalowane na ścianach są rozwiązaniem bardzo popularnym w hotelach. Doskonale sprawdzi się również w Twoim dumu lub mieszkaniu. Ten sposób oświetlenia sypialni sprawdza się idealnie przy takich czynnościach jak np. czytanie przed snem. W sklepach możesz znaleźć kinkiety dwufunkcyjne. Łączą one klosz, który daje nastrojowe, rozproszone światło i dodatkowo ledowe światło, świecące punktowo, które będzie przydatne przy wieczornym czytaniu.

Lampka powinna być zamontowana na wysokości 75 cm nad łóżkiem i być skierowana ku dołowi. Instalacja kinkietów jest bardziej skomplikowana niż lampek stołowych. Wymaga ona bardzo dokładnego zaplanowania. Musisz wcześniej przewidzieć to jak szerokie i wysokie będzie łóżko. Wszystko po to, by poprowadzić kable zasilające w odpowiednich miejscach. Musisz również wziąć pod uwagę to na jakiej ścianie będą montowane kinkiety, czy na ceglanej, betonowej czy gipsokartonie. Decydując się na dwufunkcyjne kinkiety, koniecznie sprawdź, czy są one włączane z włącznika. Jeśli tak nie jest, musimy wziąć pod uwagę podwójny klawisz, który należy zainstalować w zasięgu ręki osoby leżącej w łóżku.

Odrobina nowoczesności - lampy wiszące nad łóżkiem

Lampy sufitowe i wiszące są najczęściej stosowane jako oświetlenie główne pomieszczenia. Można jednak znaleźć dla nich nieco niestandardowe zastosowanie. Coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach, odpowiednio umieszczone, doskonale zastępują tradycyjne stołowe lampki nocne. By wyglądały jeszcze ciekawiej możesz zainstalować je asymetrycznie lub na różnych wysokościach. Lampy wiszące po bokach łóżka są idealnym rozwiązaniem do małych pomieszczeń. Jeśli zdecydujemy się na wiszące lampy nocne, powinieneś zrezygnować z dodatkowej lampy głównej. Jeśli jednak nie możesz się obyć bez centralnego oświetlenia sypialni możesz zdecydować się na przykład na techniczną lampę wpuszczaną lub szynowy reflektor, którego światło będzie skierowane na przykład na ciekawe grafiki czy obrazy znajdujące się w sypialni. Również w tym przypadku musimy precyzyjnie rozplanować liczbę oraz rozmieszczenie lamp. Lampa wisząca powinna wisieć stosunkowo nisko, by odpowiednio pełnić swoją funkcję lampki nocnej, dlatego ważne jest to, by sprawdzić maksymalną wysokość kabla. Podobnie, jak w przypadku kinkietów, również lampy wiszące wymagają wyprowadzenia zasilania i włączników.

Nastrojowe, piękne lampy podłogowe

To rozwiązanie jest wprost idealne do dużych pomieszczeń, w których lampa będzie stanowić integralny element wystroju. Lampa podłogowa może być wykorzystana nie tylko przy łóżku. Jeśli masz w swojej sypialni kącik, w którym lubisz czytać możesz ją wykorzystać również tam. Jeśli wybierzesz klosz lampki wykonany z materiału pozwoli Ci to uzyskać ciepłe, miękkie światło w sypialni i niepowtarzalny nastrój.

Na co zwrócić uwagę przy instalacji oświetlenia w sypialni

Jest kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy instalacji oświetlenia. Ważne, by jeszcze na etapie projektu zaistalować włączniki w jak najwygodniejszy sposób. Do tego warto wziąć pod uwagę oddzielne zasilanie po każdej stronie łóżka. Wtedy nie ma problemu jeśli jedna z osób w łóżku chce czytać, a druga spać. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie zasilania do różnego rodzaju ładowarek. Będą przydatne do naładowania telefonu, tabletu czy netbooka. W końcu, jeśli wybrałeś oświetlenie ze zintegrowanym źródłem LED, sprawdź jego moc, barwę i kąt świecenia, bo kupujesz gotowy produkt, którego nie da się łatwo zmodyfikować, a być może nie można będzie tego zrobć wcale. Może okazać się że to co wybrałeś, nie do końca będzie Ci odpowiadało.


Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Komentarze