MINIMALISTYCZNY

MINIMALISTYCZNY

Minimalizm jest kierunkiem w architekturze, powstałym w Japonii pół wielu temu. Za najważniejsze hasła definiujące ten styl można uznać: prostotę, wyciszenie, perfekcję. Mieszkania w stylu minimalistycznym są niezagracone, czyste i przestronne. We współczesnym wzornictwie jest niezwykle popularny, gdyż chodzi w nim o ograniczenie środków, form i kolorów. Opisuje go zasada: im mniej, tym lepiej. Idealnie sprawdza się również do aranżacji niewielkich powierzchni.
Meble modułowe idealnie pasują do minimalistycznego wnętrza. Ich powierzchnie przeważnie są gładkie, ważne jest zastosowanie kolorów. Często rezygnuje się ze wszelkich ozdób, również z uchwytów przy meblach. Pomieszczenie urządzone w stylu minimalistycznym będzie zawierać jedynie kilka podstawowych mebli. Do tworzenia wyposażenia chętnie używa się tworzywa sztuczne, metal, szkło oraz nowocześnie obrobione drewno, kamień, ceramikę. Przykładowo w salonie może stać wyłącznie sofa, fotele lub krzesła, stolik kawowy, mebel pod kino domowe (mały bez licznych półek), telewizor i kilka prostych lamp. W sypialni idąc tą samą zasadą, może być wyłącznie łóżko (lub nawet sam materac), komoda bądź szafa na ubrania i może szafki nocne albo półka na książki. Na meblach nie ma miejsca na setki małych bibelotów, stosy książek, gazet czy innych przedmiotów. Ukrywają się także przedmioty codziennego użytku, które często przytłumiają wnętrze i wprowadzają w nim nieoczekiwany chaos.
Kolorystyka minimalistycznych wnętrz również ogranicza się do prostych, jednolitych kolorów np. pastelowych, beżów, różów czy brązów. Często również wykorzystywane są podstawowe kolory, dużą rolę odgrywa też biel, czerń, jak i szarości. Modne teraz jest wyraziste łączenie barw. Można zdecydować się na bardziej zdecydowany wygląd ściany w salonie, jadalni lub sypialni: czerwień, żółty albo przyjazna dla oka zieleń. Dzięki temu nasze wnętrze, chociaż pozbawione jest dodatków, wyda się nieco bardziej przytulne. Istotne jest, aby podjąć decyzję odnośnie do doboru dominującej barwy i przestrzeganie najważniejszej zasady im mniej, tym lepiej. Wybierając wyraziste kolory na ściany, pamiętajmy, aby dobrać kontrastujące, stonowane kolory mebli.
W tym stylu rezygnuje się z wazoników, tacek i figurek na szafkach lub stolikach, dużej ilości poduszek ozdobnych na łóżkach czy z zasłon w oknach. Na stole w jadalni nie ma serwety ani obrusa, na podłodze w salonie nie ma również dywanu, podłoga ma pozostać prosta czysta i niczym nieprzysłonięta. Gdy jednak nie podoba nam się surowy wygląd pomieszczenia, możemy zdecydować się przykładowo na dekorację w postaci trzech, czterech kaktusów w różnych rozmiarach, lecz w takich samych maksymalnie prostych doniczkach. A jeśli nie przepadasz za gołymi ścianami, możesz powiesić kilka fotografii rodzinnych w antyramach lub niewymyślnych ramkach. Jednak niech nie będzie to pejzaż, warto postawić na obraz przedstawiający kompozycję figur geometrycznych lub ciekawą abstrakcję. Popularnym wyjściem jest powieszenie tryptyku (jest to jeden obraz przedstawiony w trzech osobnych ramach, które stanowią jedną całość kompozycji).
Właściwe nasłonecznienie wnętrz to jeden z zabiegów wykorzystywanych w projektowaniu form minimalistycznych. Jeśli chodzi o oświetlenie lepiej wybrać lampę z jednokolorowym kloszem niż fantazyjny żyrandol. Klosze mogą występować w różnych kształtach, takich jak prostokątne trójkątne czy kuliste. Inną, również ciekawą i niestandardową opcją jest zrezygnowanie z lampy sufitowej, zastępując ją oświetleniem stojącym o ciekawej podstawie.

487 słów

Komentarze